Championships Semi-Finals 2024

Semi Finals – Schedule of Play

Dress Code: Club Tops & White Trousers or Club Kit.
Bowls Stickers will be distributed. Bowls Inspection by Umpire prior to play.

Monday 29 July, Green 3 

Monday 29 July at Ward Park, Bangor
Player / ClubScoreScorePlayer / Club
Green 3
Rink 1
Blue DisksOpen Triples at 5:30pmRed Disks
Chris Dorman
Josh Thompson
David Ball
(Donaghadee)
vJackie Erskine
Aaron Patterson
Matthew Crawford
Bangor
(Bangor)
Green 3
Rink 2
Blue DisksJunior Triples at 5:30pm
Red Disks
Jim McConnell
Norman Gordon
Jim Stevenson
(Annalong)
vGregory Peacock
Gary Stubbs
John Campbell
(Finaghy)

Tuesday 30 July, Green 3

Tuesday 30 July at Ward Park, Bangor
Player / ClubScoreScorePlayer / Club
Green 3
Rink 1
Blue Disks Open Singles at 6:30pmRed Disks
Lee Carson
(Sydenham)
vColin Todd
(Whitehead)
Green 3
Rink 2
Blue DisksOpen Junior (U25) Singles at 6:30pmRed Disks
Nathan Minish
(Whitehead)
vAdam Cromie
(Banbridge)
Green 3
Rink 3
Blue DisksOpen Pairs at 5:30pm
Red Disks
Jackie Erskine
Thomas Cannavan
(Bangor)
vSeamus Skeleton
Peter Haughey
(Banbridge)
Green 3
Rink 4
Blue DisksOpen Pairs at 5:30pmRed Disks
Alan Stewart
Gary Scott
(Bangor)
vBrendan Davis
James Kelly
(Banbridge)
Green 3
Rink 5
Blue DisksOpen Triples at 5:30pmRed Disks
Lee Carson
Graham McKee
Thomas McClean
(Sydenham)
vAlex Cromie
John McCloughlin
Gareth McCloughlin
(Banbridge)
Green 3
Rink 6
Blue DisksSenior Fours at 5:30pm
Red Disks
Francis Porter
Thomas Cheevers
Frank Humphreys
Robert Humphreys
(Donaghadee)
vJon Erskine
Michael McKenna
Matthew Stevenson
James Corry
(Castle)

Tuesday 30 July, Green 2

Tuesday 30 July at Ward Park, Bangor
Player / ClubScoreScorePlayer / Club
Green 2
Rink 1
Blue DisksJunior Singles at 6:30pmRed Disks
Gregory Peacock
(Finaghy)
vDivid Shaw
(58th Old Boys)
Green 2
Rink 3
Blue DisksJunior Pairs at 5:30pmRed Disks
Dessie Breen
Billy Clinghan
(Dromore)
vJim McConnell
Jim Stevenson
(Annalong)
Green 2
Rink 4
Blue DisksJunior Triples at 5:30pm
Red Disks
Damian McFarlane
William Ward
Liam Wright
(Divis)
vJohn McManus
Lee O'Loughlin
Keith Tohill
(Warrenpoint)
Green 2
Rink 5
Blue DisksJunior Fours at 5:30pmRed Disks
Jason Keery
Robin McDade
Jonny Marshall
John Marshall
(Londonderry Park)
vEugene Morgan
Jim Haughey
Jimmy Dobbin
Jonathan Niblock
(Rathfriland)
Green 2
Rink 2
Blue DisksOpen Youth (U18) Singles at 6:30pmRed Disks
Josh Thompson
(Donaghadee)
vJamie Graham
(Rathfriland)
Green 2
Rink 6
Blue DisksOpen Mixed Pairs at 5:30pm
Red Disks
Ann Poland
Aidan McHugh
(Newcastle)
vLaura Cassells
Alan Cassells
(Markethill)

Wednesday 31 July, Green 3

Wednesday 31 July at Ward Park, Bangor
Player / ClubScoreScorePlayer / Club
Green 3
Rink 1
Blue DisksOpen Singles at 6:30pmRed Disks
Aidan McHugh
(Newcastle)
vKyle Blakely
(Banbridge)
Green 3
Rink 2
Blue DisksOpen Junior Singles (U25) at 6:30pmRed Disks
Josh Thompson
(Donaghadee)
vGraeme Miles
(Castleton)
Green 3
Rink 3
Blue DisksOpen Fours at 5:30pm
Red Disks
Alex Cromie
Matthew Cromie
Adam Cromie
Philip Cromie
(Banbridge)
vRoss Wallace
Jackie Wallace
Aaron Lindsay
Matthew Lindsay
(Curran)
Green 3
Rink 4
Blue DisksOpen Fours at 5:30pmRed Disks
Alan Stewart
Gary Clarke
Mark Shannon
Gary Scott
(Bangor)
vAaron Patterson
Aaron Taylor
Keith Taylor
Matthew Crawford
(Bangor)
Green 3
Rink 5
Blue DisksOpen Senior Fours at 5:30pm
Red Disks
Seamus Skeleton
Tony Bell
Martin Nelson
Brendan Davis
(Banbridge)
vPhilip Gilmartin
Robert Young
John Philips
Michael Crooks
(Whitehead)

Wednesday 31 July, Green 2

Wednesday 31 July at Ward Park, Bangor
Player / ClubScoreScorePlayer / Club
Green 2
Rink 1
Blue DisksJunior Singles at 6:30pmRed Disks
John Campbell
(Finaghy)
vAlan Malcomson
(Dromore)
Green 2
Rink 3
Blue DisksJunior Pairs at 5:30pmRed Disks
Niall McGreevy
Nigel Shaw
(Dromore)
vTimothy Ervine
Herbert Malcomson
(Rathfriland)
Green 2
Rink 4
Blue DisksJunior Fours at 5:30pmRed Disks
Tom Lagan
Damian McFarlane
Sean Templeton
Sean Lagan
(Divis)
vJohn Haugh
Jim McConnell
Joey Chambers
Jim Stevenson
(Annalong)
Green 2
Rink 2
Blue DisksOpen Youth (U18) Singles at 6:30pm
Red Disks
Micah Hill
(58th Old Boys)
v-Brodie Carson
(Sydenham)
Green 2
Rink 5
Blue DisksOpen Mixed Pairs at 5:30pmRed Disks
Kirsty Burns
David Ball
(Donaghadee)
vEileen Robson
John Gilliland
(Lurgan)